Co to jest zapalenie stawów? – Objawy, rodzaje, przyczyny, leczenie

Zapalenie stawów to przewlekła choroba, która powoduje ból i obrzęk stawów. Niektórzy ludzie mogą nie wiedzieć, że mają go od lat, ponieważ może to być trudne do zdiagnozowania.

Artretyzm to grupa stanów, które powodują ból i sztywność stawów. Najczęstszym rodzajem zapalenia stawów jest choroba zwyrodnieniowa stawów, która pojawia się, gdy chrząstka się rozpada, a kość zaczyna się ocierać. Inne typy schorzenia obejmują:

  • Reumatoidalne zapalenie stawów. Ten rodzaj zapalenia stawów występuje, gdy układ odpornościowy atakuje zdrową tkankę wokół stawów.
  • Łuszczycowe zapalenie stawów. Ten rodzaj zapalenia stawów występuje, gdy u pacjenta występuje łuszczyca, autoimmunologiczna choroba skóry, wraz z bólem stawów.
  • Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Ten rodzaj zapalenia stawów wpływa na kręgosłup i krzyżowo-biodrowy i stanowi poważne utrudnienia w ruchu.

Leki stosowane w leczeniu zapalenia stawów — NLPZ i kortykosteroidy

Wiele osób cierpi na artretyzm, a jedynym sposobem na uzyskanie ulgi są leki. Istnieją dwa rodzaje leków, które można stosować w leczeniu zapalenia stawów: NLPZ i kortykosteroidy.

NLPZ inaczej zwane jako niesteroidowe leki przeciwzapalne są przyjmowane doustnie w celu złagodzenia bólu i zmniejszenia stanu zapalnego spowodowanego zapaleniem stawów. Działają poprzez blokowanie produkcji prostaglandyn, które powodują stany zapalne w organizmie. Mogą również zmniejszyć gorączkę, bóle głowy i bóle mięśni. Najczęstszym działaniem niepożądanym niesteroidowych leków przeciwzapalnych jest krwawienie z żołądka, ale ryzyko to jest mniejsze, jeśli przyjmujesz je z jedzeniem lub przed snem.

Kortykosteroidy są wstrzykiwane do przestrzeni stawowej, aby szybko złagodzić ból i obrzęk wywołany zapaleniem stawów. Kortykosteroidy działają poprzez zmniejszanie stanu zapalnego w organizmie, ale mogą prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych. Porozmawiaj z lekarzem o najlepszym czasie na rozpoczęcie przyjmowania tych leków, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Leczenie zapalenia stawów bez leków — terapie alternatywne

Zapalenie stawów to przewlekła choroba, która może powodować silny ból i dyskomfort. Wpływa na jakość życia, nierzadko doprowadzając do depresji z powodu ograniczeń związanych z chorobą.

Istnieje wiele różnych metod leczenia zapalenia stawów, ale nie wszystkie są skuteczne i bezpieczne. Niektóre z najczęstszych metod leczenia obejmują środki przeciwbólowe, wcześniej wspomniane leki przeciwzapalne, sterydy i zabiegi chirurgiczne.

Ale istnieją inne opcje dostępne dla osób, które chcą leczyć swoje zapalenie stawów bez leków. Jedną z popularnych terapii alternatywnych jest akupunktura, która, jak wykazano, zmniejsza ból u pacjentów z zapaleniem stawów. Inną opcją jest chiropraktyka, która może poprawić postawę i zmniejszyć sztywność stawów u pacjentów z zapaleniem.

Co zamiast niesteroidowych leków przeciwzapalnych na stawy?

Innym, najbezpieczniejszym sposobem leczenia stawów jest codzienne stosowanie suszonego proszku z dzikiej róży zawierającego GOPO® o nazwie LitoFlex®. Jest to najlepszy dostępny zamiennik niesteroidowych leków przeciwzapalnych NLPZ, który jest całkowicie naturalny i jest pozbawiony wad NLPZ. Jest jedynym produktem z owoców dzikiej róży poddanym badaniom Placebo, które dokumentują, że LitoFlex® wspomaga utrzymanie ruchliwości stawów, wspiera utrzymanie zdrowych kości, wspomaga odbudowę chrząstki stawowej i wspomaga funkcjonowanie całego aparatu ruchu. O jego właściwościach można wiele przeczytać w prestiżowym portalu medycznym Medonet klikając TUTAJ.

Opcje leczenia operacji wymiany stawów – jak to działa i związane z tym ryzyko

Operacja wymiany stawu jest opcją leczenia dla osób z ciężkim zapaleniem stawów w stawach. Jest to zabieg chirurgiczny polegający na zastąpieniu uszkodzonego stawu sztucznym. Sztuczny staw wykonany jest z metalu i tworzywa sztucznego i może być cementowany lub bezcementowy.

Orteza stawu kolanowego może pomóc zmniejszyć ból i obrzęk kolana, jednocześnie pomagając ustabilizować kolano podczas poruszania. Ten rodzaj ortezy został zaprojektowany, aby zapewnić wsparcie rzepki i zapobiec jej przemieszczeniu. Adhezyjna orteza stawu kolanowego może być zalecana pacjentom z łagodniejszymi postaciami zapalenia stawów, takimi jak choroba zwyrodnieniowa stawów, ponieważ ten rodzaj ortezy nie wymaga pasków ani klamer, które mogą podrażniać skórę.

Scroll to Top