Warunki hodowli i zbiorów dzikiej róży

Uprawa dzikiej róży

Dzika róża ma swoje właściwości zdrowotne i kosmetyczne. Hodowla dzikiej róży ma swoje wymagania, a także charakterystyczny proces zbiorów, który wpływa na jakość otrzymywanych produktów. W tym artykule dowiesz się, jakie są warunki hodowli dzikiej róży, jakie ma wymagania i jak przebiegają zbiory.

Hodowla dzikiej róży

Dzika róża występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce rośnie dziko w formie krzewów na łąkach, polanach, przydrożach i nieużytkach. Roślina ta jest łatwa do uprawy i dlatego hodowcy zajmujący się jej uprawą skupiają się przede wszystkim na uzyskaniu jak najwyższej jakości owoców.

Warunki uprawy dzikiej róży

Dzika róża preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Gleba, na której rośnie, powinna być przepuszczalna i próchniczna. Dlatego najlepszymi glebami dla dzikiej róży są gleby piaszczysto-gliniaste i piaszczyste. Roślina ta nie lubi nadmiernego nawodnienia, więc należy zadbać o to, by gleba była dobrze drenowana.

Dziką różę można hodować z nasion lub sadzonek. Sadzonki najlepiej sadzić jesienią, a nasiona wysiewać na początku wiosny. Roślina ta rozwija się bardzo szybko i po 3-4 latach od sadzenia można już przystąpić do pierwszych zbiorów.

Wymagania dzikiej róży

Dzika róża jest rośliną, która ma niskie wymagania. Nie wymaga częstego podlewania, a także nie potrzebuje specjalnego nawożenia. Jednakże, aby uzyskać owoce o jak najwyższej jakości, należy zadbać o to, by roślina była odpowiednio pielęgnowana. Przede wszystkim należy regularnie usuwać chwasty, które rywalizują z dziką różą o wodę i składniki odżywcze.

Kolejnym ważnym elementem pielęgnacji dzikiej róży jest jej przycinanie. Roślina ta rośnie bardzo szybko, więc regularne przycinanie pozwoli na utrzymanie odpowiedniej formy i gęstości krzewów. Przycinanie powinno odbywać się wczesną wiosną lub jesienią.

Zbiory dzikiej róży

Zbieranie dzikiej róży jest bardzo pracochłonne i czasochłonne, ale to właśnie w tym momencie decyduje się o jakości otrzymywanych produktów. Zbieranie dzikiej róży odbywa się zazwyczaj w drugiej połowie września lub na początku października, w zależności od regionu i klimatu.

Owoce dzikiej róży są gotowe do zbioru, gdy osiągną pełną dojrzałość. Zwykle są to owoce o czerwonym kolorze, ale w niektórych przypadkach mogą mieć także kolor pomarańczowy lub żółty. Zbiory należy przeprowadzać w suchy dzień, gdy owoce są suche i łatwe do zbiórki. Owoce zbiera się ręcznie lub za pomocą specjalnych noży, które pozwalają na delikatne odcięcie łodygi.

Po zbiorach owoce dzikiej róży należy odpowiednio przetworzyć, by uzyskać produkty o jak najwyższej jakości. Najczęściej stosowaną metodą przetwarzania jest suszenie owoców na powietrzu lub w suszarniach. Po wysuszeniu owoce można przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, najlepiej w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

Zastosowanie dzikiej róży

Owoce dzikiej róży są bogate w witaminę C, witaminę A, kwasy organiczne oraz antyoksydanty. Ze względu na swoje właściwości, dzika róża znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym oraz spożywczym.

Owoce dzikiej róży mogą być wykorzystane do produkcji syropów, dżemów, konfitur, herbat, nalewek oraz kosmetyków. Właściwości dzikiej róży wykorzystuje się także w lecznictwie, gdzie stosuje się ją w leczeniu chorób stawów, chorób skóry, a także do zwiększania odporności na wszelkiego rodzaju infekcje.

Produkty marki LitoFlex® składają się w 100% suszonej dzikiej róży, pochodzącej z duńskich upraw, gdzie rośnie wyjątkowy gatunek Lito, mający najlepsze właściwości dla zdrowia.

Scroll to Top