Producent LitoFlex® wygrywa długotrwały proces patentowy przeciwko dużej norweskiej firmie

Erik Hyben Vital Aps

Długa historia Dawid kontra Goliat dobiegła końca, a firma Hyben Vital ApS jako David, po prawie 10 latach zmagań w Europejskim Urzędzie Patentowym, ostatecznie pokonała norweskiego giganta Orkla Health A/S. Orkla Health A/S jest częścią dużej Grupy Orkla i dostawcą suplementów diety w całym Skandynawii.

Należy zaznaczyć, że produkty marki LitoFlex® pochodzą właśnie od małego duńskiego producenta Hyben Vital ApS.

Wszystko zaczęło się w 2012 roku, kiedy Orkla Health A/S złożyła wniosek patentowy dotyczący procesu wytwarzania produktów z dzikiej róży. Ku wielkiemu zaskoczeniu firmy Erik Farmers Hyben Vital ApS, patent został przyznany przez Europejski Urząd Patentowy.

Patent dużej konkurencji unieważniony

Erik Farmers Hyben Vital ApS z Langeland w Danii przez cały okres sprzeciwiał się patentowi, a tuż przed Wigilią 2022 r. Europejski Urząd Patentowy ogłosił, że patent został uznany za nieważny bez zaległych praw. Innymi słowy, Erik Farmers Hyben Vital ApS wygrał sprawę.

Uznano, że patent nie ma poziomu wynalazczego i jest podobny do procesów opisanych w 2000 r. przez Erika Farmersa Hyben Vital ApS. Produkty z dzikiej róży opisane w nowym patencie firmy Orkla Health A/S nie miały żadnego specjalnego, ulepszonego ani zaskakującego działania w porównaniu z produktami opisanymi w patencie Erik Farmers Hyben Vital ApS.

„To był miły prezent świąteczny”, mówi i kontynuuje Torbjørn Hansen, dyrektor Erik Farmers Hyben Vital ApS. „To kosztowało nie tylko wiele bezsennych nocy i dużo pieniędzy, ale także udział w rynku, ale kiedy wygrywasz, prawie warto. To tylko pokazuje, że mała firma, taka jak nasza, może wygrać z dużymi na rynku, kiedy prawda jest po naszej stronie. Ale to nie zmienia faktu, że straciliśmy na tym dużo pieniędzy”.

Ponad 10 lat zajęło zwalczanie patentu, który uzyskała Orkla Health A/S. Wywołało to wiele obaw i zapewniło Orkla Health A/S kilka lat nieuczciwej przewagi marketingowej, twierdząc, że dostarczono nowy i innowacyjny proces. Ta przewaga marketingowa trwała prawie 10 lat, podczas których Orkla Health A/S mogła oznaczać swoje produkty i materiały marketingowe napisami „Patent Pending” lub „Patented” w odniesieniu do tak zwanego „specjalnie opracowanego” procesu produkcyjnego.

„Przez całe 28 lat istnienia walczyliśmy o nasze patenty i prawa. Jest to proces kosztowny i powolny, ale jesteśmy dowodem na to, że mały może pokonać dużego, o ile ma się cierpliwość i po twojej stronie”, mówi Torbjørn Hansen.

Rodzinna firma Erik Farmers Hyben Vital ApS ma swoją siedzibę w Tullebølle na Langeland i od późnych lat 80-tych specjalizuje się w produkcji produktów z dzikiej róży.

Scroll to Top