Ból stawów. Przyczyny i sposoby leczenia

Zapalenie stawów to choroba, która najczęściej objawia się bólem, obrzękiem oraz sztywnością stawów, a nawet jego ograniczoną ruchomością. Istnieje wiele rodzajów zapalenia stawów, ale sposób ich leczenia najczęściej wygląda tak samo, a mianowicie polega na zapobieganiu i opóźnianiu rozwoju choroby. Szybkie podjęcie leczenia jest bardzo ważne, bowiem daje możliwość powrotu do normalnej aktywności.

Charakterystyczne objawy zapalenia stawów

Zapalenie stawów należy do grupy chorób, powodujących bolesne dolegliwości stawów, wywołanych stanem zapalnym chrząstki stawowej, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia, zniekształcenia oraz ograniczenia ruchomości. Zapalenie stawów najczęściej kojarzone jest z osobami w podeszłym wieku, ale schorzenie to równie dobrze może dotyczyć także dzieci i młodzieży oraz osoby aktywne sportowo.

Wśród objawów zapalenia stawów najczęściej wskazuje się:

  • sztywność i ból jednego lub kilku stawów (często występuje ból stawu biodrowego),
  • trzeszczenie czy strzelanie w stawach,
  • ograniczenie możliwości poruszania się,
  • zaczerwienienie, obrzęk i ocieplenie okolicy chorego stawu.

Rodzaje zapalenia stawów

Istnieje wiele rodzajów zapalenia stawów (ponad 100), ale najczęściej wyróżnia się kilka grup. Nie zawsze da się wskazać ich przyczynę. Przypuszcza się, że zapalenie stawów może mieć podłoże autoimmunologiczne, a zatem jest wynikiem autoagresji organizmu.

Wśród najczęstszych rodzajów zapalenia stawów wymienia się:

  1. Osteoartrozę – czyli chorobę zwyrodnieniową stawów. Jest ona zaliczana do grupy 10 chorób najczęściej powodujących kalectwo na świecie. W samych Stanach Zjednoczonych zmaga się z nią ok. 27 mln osób, w Polsce jest to ok. 8 mln. Przyczyną zwyrodnienia stawów jest zaburzenie jakości oraz ilości chrząstki stawowej, a jej pierwsze objawy zazwyczaj pojawiają się po 40. roku życia.
  2. RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów. Z tą chorobą zmaga się ok. 1.3 miliona dorosłych na świecie, w tym ok. 200 tys. w Polsce. Pojawia się ona między 40. a 55. rokiem życia, częściej u kobiet. Przyczyny RZS nie są znane. Przypuszcza się, że jej podłożem mogą być kwestie genetyczne oraz autoimmunologiczne.
  3. Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) – choroba ta pojawia się przed 16. rokiem życia i zazwyczaj utrzymuje się przez 6 tygodni lub dłużej. Uznawana jest za najczęstszą z zapalnych chorób reumatycznych wieku młodzieńczego (rozwojowego). W jej przebiegu może dojść do uszkodzenia stawów oraz wielu innych narządów (kości, skóry, mięśni, ścięgien, a nawet oczu, serca, płuc, naczyń, przewodu pokarmowego), co może doprowadzić m.in. do zaburzeń wzrastania całego organizmu (niskorosłości).
  4. Toczeń rumieniowaty układowy (SLE) – jest chorobą zapalną tkanki łącznej. W jej przebiegu może dojść do uszkodzenia wielu narządów i tkanek, w tym stawów, skóry, nerek, układu sercowo-naczyniowego i ośrodkowego, a także obwodowego układu nerwowego.
  5. Dnę moczanową (artretyzm, podagra, skaza moczowa) – jej charakterystycznym objawem jest pogrubienie stawu dużego palca u nogi, a także ograniczeniem jego ruchów. Przyczyna tej choroby jest nadmiar kwasu moczowego w płynie stawowym.
  6. Zapalenie stawów związane z infekcją (najczęściej jest powikłaniem po anginie).

Leczenie chorych stawów – LitoFlex®

Zapalenie stawów jest bardzo groźne, bowiem może prowadzić do trwałego kalectwa. Dlatego należy jak szybkiej podjąć leczenie, w celu zahamowania postępów choroby. Należy mieć na uwadze, że odpowiednie leczenie nie tylko łagodzi ból, ale przede wszystkim pomaga zachować sprawność fizyczną.

Środkiem, który najskuteczniej zwalcza zapalenie stawów jest LitoFlex®. Jest to produkt w 100 procentach naturalny (nie zawiera sztucznej witaminy C). Jako jedyny na rynku zawiera sproszkowane owoce dzikiej róży, które pomagają w utrzymaniu ruchliwości stawów, a do tego działają przeciwzapalnie i obniżają cholesterol. Dzięki opatentowanej metodzie delikatnego procesu suszenia oraz mielenia zostaje utrzymany efekt działania GOPO® (związku obecnego w proszku z owoców dzikiej róży), a także innych ważnych składników.

LitoFlex® w Polsce dostępny jest od czerwca 2019 i jest jedynym w kraju oryginałem zawierającym GOPO®

 

Scroll to Top