Ćwiczenia stawów w czasie kwarantanny

W czasach, kiedy większość osób musi pracować z domu, a wyjścia na zewnątrz są mocno ograniczone, organizm zaczyna coraz bardziej dotkliwie odczuwać brak ruchu.

To samo dzieje się ze stawami. Jeśli się nie ruszamy powierzchnie stawowe nie są w pełni odżywiane. Siedzisz godzinami przy biurku, a potem zapadasz w ulubioną kanapę i trwasz tak, nim nie przeniesiesz się do łóżka? Zacznij pisać klepsydrę dla swoich stawów- bezruch to coś, co je niemal dosłownie uśmierca. Intensywna praca daje nam złudzenie ciągłego ruchu, tymczasem w większości przypadków faktyczny wysiłek fizyczny jest sporadyczny i trwa bardzo krótko. Zapadamy w bezruch powoli i stopniowo i nawet nie zauważamy, że aktywność fizyczna trwająca dłużej niż kilka sekund męczy nas o wiele bardziej niż jeszcze 5 lat temu. W rezultacie sukcesywnie tracimy kondycję i pogarszają się nasze możliwości ruchowe.

Podczas kwarantanny nasze stawy nie poruszają się już w pełnym zakresie, a przez to nie są odżywiane na całej powierzchni. To zaś może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych w nieobciążanych strefach powierzchni stawowych. Zmiany te stopniowo zwiększają bolesność ruchu i powodują dalsze ograniczanie sprawności fizycznej.

Jak temu zapobiegać? Oczywiście przez odpowiednią dawkę ruchu stosowaną jak najczęściej. Odpowiednie ćwiczenia mogą zwiększyć objętość tkanki chrzęstnej stawów, co pobudza wydzielanie mazi do jamy stawowej. „Nasmarowane” stawy działają sprawniej, szybciej się regenerują, są bardziej dotlenione i ukrwione. Do tego lepiej stabilizują połączenia między kościami, co zmniejsza ryzyko pojawienia się bólu. Ćwiczenia są niezbędne także wtedy, gdy już cierpisz na stany zapalne stawów – regularna aktywność fizyczna skraca ataki bólu.

Aby wspomóc stawy w okresie zmniejszonej ilości ruchu musimy sobie pomóc również poprzez regularne przyjmowanie LitoFlex®. Dzięki niemu nie tylko „nasmarujemy” stawy zawartym w proszku z owoców dzikiej róży  GOPO®, ale i wzmocnimy odporność i dostarczymy organizmowi antyoksydantów przydatnych w walce ze stanami zapalnymi.

Oprócz LitoFlex® proponujemy zestaw ćwiczeń wzmacniających na stawy w okresie długotrwałego pobytu w domu lub w kwarantannie.

Ćwiczenia na stawy barkowe

Ćwiczenia na stawy kolanowe

Ćwiczenia na stopę i staw skokowy

Ćwiczenia na stawy biodrowe

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy

Scroll to Top