Jak leczyć ostre i przewlekłe zapalenie stawów?

Zapalenie stawów, któremu często towarzyszy ból, tkliwość i obrzęk, a także sztywność i deformacja stawów.

Krótkotrwałe lub ostre zapalenie stawów jest wynikiem urazu lub nieprawidłowego działania na staw. W niektórych przypadkach ustąpienie choroby zajmie tylko chwilę. Jednak w niektórych przypadkach zapalenie stawów może utrzymywać się na dłużej lub nawracać w czasie, powodując bolesne przewlekłe zapalenie stawów, którego nie można cofnąć bez interwencji. Przewlekłe zapalenie stawów oznacza zapalenie, które trwa dłużej niż 3 miesiące. Prowadzi ono do utraty chrząstki stawowej, pokrywającej powierzchnię stawu. Zwykle chrząstka stawowa jest miękką, gładką tkanką, która działa jak przykrycie stawów, pomagając stawom łatwo się poruszać, ale po uszkodzeniu powierzchnia staje się szorstka i nie może się poruszać, co prowadzi do bólu i sztywności. Jednocześnie uszkodzona powierzchnia pogarsza stan zapalny.

Zapalenie stawów – co to jest?

Zapalenie stawów jest powszechne u osób starszych, ale coraz częściej można spotkać przypadki występowania u osób młodych, prowadzących niewłaściwy tryb życia. Choroba występuje u ponad połowy osób w wieku powyżej 65 lat i częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.

Dlaczego reumatoidalne zapalenie stawów nie jest obecnie dobrze poznane? Niektóre osoby cierpią na schorzenia genetyczne, ale inne są spowodowane urazem stawów. Wiele badań pokazuje, że otyłość, brak aktywności i osłabienie mięśni są czynnikami oportunistycznymi, które zwiększają prawdopodobieństwo choroby.

Globalny program monitorowania chorób Światowej Organizacji Zdrowia potwierdził, że zapalenie stawów jest jedną z 10 najważniejszych chorób powodujących niepełnosprawność w kilku krajach w Europie, a ból pleców jest przykładem głównej przyczyny niepełnosprawności. W części dotyczącej niepełnosprawności, która prowadzi do corocznej zmiany w życiu, zapalenie stawów zajmuje 4 miejsce wśród najczęstszych chorób wśród kobiet na świecie i 8 miejsce wśród mężczyzn.

Zapalenie stawów wpływa na stawy, które wspierają ciało, takie jak kolana, biodra i kostki i sprawia, że gładka powierzchnia chrząstki jest szorstka. Normalna chrząstka pomaga kościom przesuwać się na sobie. Jednak u pacjentów z zapaleniem stawów ta warstwa chrząstki jest zerwana i utracona. Powoduje to raczej nie ślizganie się kości ocierających się o siebie, powodując ból, obrzęk i ograniczając ruch.

W wyniku tego pocierania stawy stają się zdeformowane, bolesne, sztywne, a mięśnie, które się z nimi łączą, stają się słabe. Obecnie uszkodzenia stawów powodujące zapalenie stawów nie są uleczalne, wczesne wykrycie i natychmiastowe leczenie mają kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia, szczególnie w zaawansowanych postaciach zapalenia stawów.

Zapalenie stawów

Jak rozpoznać reumatoidalne zapalenie stawów?

Reumatoidalne zapalenie stawów szacuje się na około 4-13 / 100.000 u starszych mężczyzn i około 13-36 / 100.000 u starszych kobiet. We wszystkich badaniach częstość występowania występowała u kobiet częściej niż u mężczyzn. Częstość występowania waha się między 1,7 a 4,0, a najczęstszy przedział wiekowy wynosi od 35 do 45 lat.

Reumatoidalne zapalenie stawów wpływa na mechanizmy smarowania i amortyzacji stawów i jest prawie spowodowane fałszywą odpowiedzią immunologiczną. Podczas gdy system został stworzony w celu ochrony organizmu przed atakiem czynników zewnętrznych na zdrową tkankę. Choroba zwykle objawia się bólem, sztywnością i nieproporcjonalnym obrzękiem nie tylko w małych stawach dłoni i stóp, ale także w innych tkankach maziowych. Często występują takie objawy, jak zmęczenie, utrata masy ciała i dyskomfort.

Reumatoidalne zapalenie stawów jest zwykle postępujące, wpływa coraz bardziej na stawy i może prowadzić do działania ogólnoustrojowego na inne narządy. Niszczący proces reumatoidalnego zapalenia stawów prowadzi do nieodwracalnego zużycia kości i deformacji stawów, która przez długi czas jest bolesna i niepełnosprawna. Choroba ma znaczący negatywny wpływ na stan fizyczny pacjenta, emocje i życie społeczne. Dowody wskazują, że w ciągu 10 lat co najmniej 50% pacjentów z problemami ze stawami nie mogło podjąć pracy w pełnym wymiarze godzin.

Przewlekłe zapalenie stawów – jak leczyć? Zacznijmy od podstaw

Leczenie przewlekłego zapalenia stawów należy rozpocząć wcześnie, a zwalczanie zapalenia stawów obejmuje wiele sposobów, które często współpracują ze sobą, aby złagodzić ból u pacjentów i poprawić ich jakość życia. Celem leczenia zapalenia stawów jest kontrola bólu, poprawa funkcji i poprawa jakości życia.

Leki i inne korzystne produkty wspomagające są często łączone z innymi środkami, takimi jak ćwiczenia, fizjoterapia, hydroterapia i programy odchudzania mające na celu utrzymanie funkcji stawów. Inne metody leczenia, takie jak kursy medytacji lub radzenia sobie ze stresem, mają na celu zmniejszenie psychologii zapalenia stawów. Mogą działać inne uzupełniające terapie, takie jak akupunktura, joga i fizykoterapia.

Leczenie zapalenia stawów

Obecnie dostępnych jest wiele leków stosowanych w leczeniu zapalenia stawów. Wiele leków dostępnych bez recepty obejmuje żywność funkcjonalną i leki wspomagające, takie jak zioła lub naturalne środki, które są obecnie dostępne w supermarketach i domach towarowych. Niektóre inne leki mogą być dostępne tylko w aptekach, a czasem na receptę. Suszony proszek z dzikiej róży, jak wskazuje wiele badan naukowców na świecie, jest jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia zapalenia stawów. W Polsce dostępny jest jako produkt pod nazwą LitoFlex®.

Cele leczenia i terapii:

 • Zmniejszenie objawów i oznak zapalenia stawów
 • Utrzymanie funkcji stawów
 • Minimalizacja stopnia niepełnosprawności
 • Ograniczenie zmian strukturalnych
 • Poprawa jakości życia.

Leczenie określa:

 • Ciężki stan objawów
 • Jak te objawy wpływają na codzienne czynności
 • Poziom sukcesu lub niepowodzenia poprzednich zabiegów
 • Historia procesu leczenia
 • Ryzyko lub korzyści wynikające z różnych metod leczenia.
 • Opinia pacjenta na temat leczenia, takiego jak cena, działania niepożądane i dzienny harmonogram.

Wstępny plan leczenia pacjenta:

 • Używanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ)
 • Suplementacja (suplementy zawierające specjalne preparaty z dzikiej róży w proszku, glukozaminy, chondroityny)
 • Ćwiczenia pomagające utrzymać ruch stawów
 • Czynności pomagające w schudnięciu, jeśli pacjent ma nadwagę
 • Gorące i zimne zabiegi z gorącymi kompresami
 • Udział w kursach dotyczących naturalnego leczenia stawów.

Środki interwencyjne:

 • Używanie leków do leczenia stawów. Proszek z dzikiej róży LitoFlex® to najlepsze rozwiązanie.
 • Weź leki przeciwbólowe (takie jak acetaminofen, kodeina lub hydrochinon)
 • Użyj kortykosteroidów, aby uniknąć rozprzestrzeniania się.

Dzisiejsze leki na zapalenie stawów nadal wykorzystują środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, takie jak NLPZ i kortykosteroidy, ale leki te często powodują działania niepożądane. Pacjenci poddawani leczeniu stawowemu powinni zmienić różnorodne leki, aby znaleźć ten najlepszy. Z tego i innych powodów konieczne jest poszukiwanie innych składników, które nie mają skutków ubocznych i interakcji między lekami, pomagają wspierać leczenie i mogą zmniejszyć uzależnienie od bólu i leków przeciwzapalnych.

Żywność funkcjonalna stosowana w zapaleniu stawów

Spośród żywności funkcjonalnej, która twierdzi, że jest skuteczna w zapaleniu stawów, najbardziej niepokojący jest skład związku znajdujący się w specjalnym preparacie proszku z dzikiej róży, glukozaminy i chondroityny. Glukozamina i siarczan chondroityny mogą być przepisywane w celu przeciwdziałania degeneracji i częściowej suplementacji, chociaż glukozamina ma bardzo niskie właściwości przeciwzapalne. W kilku testach In vitro glukozamina wywiera znaczący wpływ na metabolizm i naprawę chrząstki, ale efekt ochronny stawu nie został udowodniony In vivo. Jeśli chodzi o mechanizm działania, badania naukowe i kliniczne pokazują, że w połączeniu obie substancje wykazują jedynie częściowe złagodzenie bólu. Co więcej, wykazano, że glukozamina i chondroityna działają powoli, a efekty widać po tygodniach lub miesiącach.

Co na reumatoidalne zapalenie stawów?

Przeciwnie, wykazano, że unikalny składnik aktywny znajdujący się w preparacie proszku z dzikiej róży ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Rzeczywiście, działanie proszku z dzikiej róży zostało naukowo i klinicznie udowodnione, że blokuje kinetyczne zachowanie neutrofili i pierwotniaków w przewlekłych tkankach zapalnych. Powszechnie wiadomo, że powtarzanie i gromadzenie się białych krwinek, wraz ze stopniowym uwalnianiem szkodliwych wolnych rodników i enzymów chemicznych, powoduje ból stawów i powoduje przewlekłe zapalenie. wspólne zniszczenie. Związek znajdujący się w specjalnym preparacie LitoFlex® ma jednocześnie właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, dzięki czemu może przerwać błędne koło przewlekłego stanu zapalnego i odnowić sprawność stawów.

 

Tutaj kupisz proszek z dzikiej róży, który jest idealnym sposobem na zwalczanie zapalenia stawów:

Scroll to Top