Naturalny, domowy izotonik z proszkiem z owoców dzikiej róży LitoFlex®

Napoje izotoniczne należą do grupy artykułów dla osób uprawiających rozmaite sporty, ich podaż na rynku jest oszałamiająca. Można je znaleźć zarówno w specjalistycznych sklepach dla sportowców, w sklepach internetowych ale również w popularnych sieciach marketów i małych sklepach osiedlowych. Choć z nazwą izotonik spotykamy się bardzo często, wciąż niewiele osób do końca wie, jaka jest różnica między izotonikiem a napojem energetyzującym, czym się charakteryzuje, jaki jest cel jego użycia i jak znaleźć najlepszy. Nie wiedzą również, że samodzielnie mogą przygotować izotonik w domu, którego właściwości będą równie pożyteczne lub nawet lepsze od tych zakupionych  w sklepie.

Czym jest izotonik?

Napój izotoniczny jest to płyn, którego stężenie jest takie samo, jak stężenie płynów ustrojowych w organizmie, który ma na celu uzupełnić w naszym organizmie wodę oraz elektrolity, których organizm podczas intensywnego treningu bardzo szybko się pozbywa. Dzięki temu, że ciśnienie osmotyczne izotoników jest bardzo zbliżone do ciśnienia osmotycznego płynów ustrojowych, napoje te bardzo szybko i skutecznie nawadniają organizm, pozwalają utrzymać odpowiednie stężenie składników mineralnych i węglowodanów w ciele. W skład izotoniku oprócz wody najczęściej wchodzą także witaminy rozpuszczalne w wodzie, węglowodany, zwykle w postaci glukozy, a przede wszystkim makroelementy, takie jak wapń, fosfor, sód, potas oraz magnez. Dodatkową funkcją napoju izotonicznego, jeśli pijemy go podczas intensywnego wysiłku fizycznego, jest utrzymanie wysokiego stężenia cukru we krwi, co sprawia, że organizm jest jeszcze bardziej wydajny podczas treningu.

Jakie są składniki izotoniku?

Głównym składnikiem napojów izotonicznych jest woda. Jej niedostateczna ilość powoduje spadek wydajności organizmu. Nawet niewielkie odwodnienie może być niebezpieczne dla zdrowia. Gdy utracimy taką ilość wody, która odpowiada 5% masy ciała, wydolność organizmu spadnie aż o 30%. Napój izotoniczny to nie tylko woda. Jego wartość odżywcza wynosi zwykle około 10 kcal na 100 g napoju. Drugim ważnym składnikiem napojów izotonicznych jest sód. Dzięki niemu wypijana woda zostaje efektywnie wchłonięta. Jest on również ważny do utrzymania równowagi elektrolitów. W trakcie wysiłku fizycznego sód pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Oprócz sodu, w napojach izotonicznych znajdziemy również potas, który również bierze udział w wielu procesach niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego i nerwowego. W napoju izotonicznym znajdziemy przede wszystkim dużo węglowodanów, głównie łatwo przyswajalne, takie jak glukoza, fruktoza, maltoza, sacharoza czy maltodekstryna. Są one źródłem energii i sprawiają, że organizm jest zdolny do większych wysiłków, ale nie tylko. Magnez i wapń to składniki, które mają na celu dbanie o prawidłową pracę układu nerwowego i mięśniowego.

Czym powinien charakteryzować się dobry izotonik?

Najlepszy jest ten, który przygotujemy samodzielnie. Tylko w tym wypadku możemy być pewni, z jakich rzeczywiście składników się powstał. Napój izotoniczny kupowany w sklepach oraz domowy izotonik powinny być dobrane pod kątem rodzaju treningu, jego długości i natężenia. Funkcja, którą ma spełnić izotonik decyduje o wyborze jego składu, dlatego dokonując zakupu skorzystajmy z rady pracowników w wyspecjalizowanych sklepach sportowych, nie kupujmy popularnych produktów, często w promocji, w tzw. Warto jednak pamiętać, że dobrej jakości napój izotoniczny, czyli taki, który nie zawiera w swym składzie barwników i innych chemicznych dodatków, to bardzo duży wydatek, szczególnie jeśli trenujemy codziennie. W takim przypadku najlepiej zdecydować się na własny domowy izotonik.

Dlaczego warto dodać do domowego izotonika proszek z owoców dzikiej róży LitoFlex®?

Proszek z dzikiej róży zawiera wiele witamin. Powszechnie wiadomo, że dzika róża to prawdziwa bomba z witaminą C. Ale możesz znaleźć więcej także wiele innych witamin, takich jak A, B1, B2, B3 (niacyna), B6, B9 (folacyna), E lub witamina K. Proszek z dzikiej róży jest bogaty w minerały. Szczególnie godne uwagi są minerały dzikiej róży: wapń,  można znaleźć też magnez i potas, ale także pierwiastki śladowe, takie jak bor lub cynk. Dzięki odkryciu galaktolipidów w proszku z dzikiej róży w latach 90. ubiegłego wieku możliwe było  zbadanie tej substancji w bardzo ukierunkowany sposób pod kątem jej działania. Galaktolipid ma pozytywny wpływ na wartość CRP: działanie przeciwzapalne. Galaktolipid hamuje chemotaksję leukocytów. Białe krwinki (leukocyty) biorą udział w reakcjach zapalnych w stawach, powodując uszkodzenie tkanek, a w rezultacie ból. Galaktolipid obniża poziom cholesterolu LDL. Przeciwzapalne działanie galaktolipidu może zmniejszać, a nawet tłumić reakcje zapalne w stawach. Może to zatrzymać niszczenie chrząstki. Ból ustępuje, a zmniejszona ruchomość stawów jest poprawiana.

Jak zrobić domowy izotonik z dodatkiem proszku z owoców dzikiej róży LitoFlex®?

Przepis:

  • 500 ml niegazowanej wody,
  • 10 g naturalnego miodu,
  • soku z jednej cytryny,
  • szczypta soli do smaku,
  • 1 miarka (2,5g) proszku LitoFlex® lub zawartość 5 kapsułek LitoFlex®

Udany domowy izotonik to połączenie wszystkich składników. Woda powinna mieć temperaturę pokojową, gdyż wysoka temperatura niszczy dobroczynne właściwości zarówno proszku dzikiej róży LitoFlex® jak i miodu, dlatego najlepiej mieszać go z wodą na przykład w shakerze lub potrząsając energicznie butelką, dopóki miód w całości się nie rozpuści.

Scroll to Top